Które materace są lepsze – sprężynowe czy piankowe? Porównujemy

Które materace są lepsze – sprężynowe czy piankowe? Porównujemy
Zakup materaca to niemałe przedsięwzięcie. I niełatwe, jako że oferty producentów stale się powiększają i teraz do dyspozycji mamy wiele różnych rodzajów, kształtów, rozmiarów materacy, z których nie wiadomo co wybrać. Najczęstszy dylemat dotyczy tego, które materace są lepsze – sprężynowe czy piankowe? I na to pytanie staramy się odpowiedzieć w tym artykule, opisując i porównując każdy z wymienionych typów. Podajemy też gotowe produkty, aby jak najbardziej ułatwić Ci zakup potrzebnego materaca.

Dlaczego tak ważne jest, żeby wybrać dobry materac?


Człowiek na sen przeznacza średnio osiem godzin każdej doby. Po podliczeniu okazuje się, że sen zajmuje około 1/3 naszego życia. To dużo. Ale inaczej się nie da – sen jest potrzeby, by organizm się zregenerował, mięśnie się rozluźniły, a nerwy ukoiły. Jednak aby odpoczynek był efektywny, niezwykle ważne jest zorganizowanie dobrego miejsca do snu, i w tym zawiera się zakup dobrej jakości materaca, dopasowanego do naszego trybu życia, stanu zdrowia i preferencji.

Materac powinien być przede wszystkim:

  • dostosowany do wzrostu i wagi ciała – aby stanowił odpowiednie podparcie dla kręgosłupa,
  • dostosowany do pozycji, jaką najczęściej przyjmujemy w trakcie snu,
  • dostosowany do osobistych preferencji – np. tego, czy wolimy bardziej miękkie czy twarde podłoże do snu.
Pamiętaj, że jeśli masz problemy z kręgosłupem, przed zakupem materaca warto, żebyś skonsultował to z lekarzem. Podobnie, jeśli borykasz się z poważnymi alergiami.


Materace sprężynowe VS materace piankowe


Materace sprężynowe – dla wielbicieli tradycyjnych rozwiązań?


Materace sprężynowe mają najdłuższą historię. To klasyczny model, posiadający zarówno wielu zwolenników, jak i przeciwników. W ostatnich latach przeszedł prawdziwą rewolucję, dzięki której materace sprężynowe odpowiadają na potrzeby coraz to liczniejszej grupy wymagających użytkowników. Teraz budowa materacy sprężynowych opiera się nie tylko na zwykłych, ściśniętych do siebie sprężynach. Owszem, sprężyny nadal są i stanowią podstawę tego typu materacy, jednak teraz są to tzw. pocket lub multipocket.

W wersji pocket każda pojedyncza sprężyna jest niezależna i zamknięta w materiałowym pokrowcu, lub jak kto woli, kieszonce. To zminimalizowało ilość przenoszonych drgań i sprawiło, że ugięciu ulegają wyłącznie te sprężyny, na których leżymy. W modelu multipocket mamy do czynienia z tych samym mechanizmem, ale z większą ilością sprężyn na metr kwadratowy. To pozwoliło twórcom jeszcze bardziej zwiększyć elastyczność całego materaca i poprawić jego dopasowanie do indywidualnych kształtów ciała użytkownika. Co więcej, materace „kieszonkowe” nie wydają nieprzyjemnych dźwięków w trakcie poruszania.

Przykłady materacy sprężynowych:


Materace piankowe – najpopularniejsze na rynku?


Materace piankowe zdominowały rynek. Czemu zawdzięczają swoją popularność? Prawdopodobnie dużej różnorodności i możliwości dopasowania materaca piankowego w zasadzie do każdych potrzeb i preferencji. W kategorii tej znajdują się bowiem:

Materace piankowe wysokoelastyczne


Idealne dla osób, które już niejako przyzwyczaiły się do snu na materacu sprężynowym i jego świetnego dopasowania do ciała i pozycji śpiącego i które teraz do wszystkich innych materacy podchodzą z pewną dozą sceptyzmu. Wysokoelastyczne produkty charakteryzują się bowiem niemalże takimi samymi właściwościami, jeśli chodzi o wygodę, a przy tym pozbawione są wad znanych ze stosowania wersji sprężynowych. Współpracują z każdą częścią ciała, nie powodując napięć mięśniowych i pozwalając na regenerację całego ciała – również układu kostno-szkieletowego. Wykazują się większą odpornością na różnego rodzaju zniekształcenia i wolniej się zużywają. Tym bardziej, jeśli zainwestujemy w dobrej jakości stelaż.

Materace piankowe termoelastyczne


O wyjątkowym, aktywnym działaniu – pod wpływem ciepła ludzkiego ciała oraz nacisku materac nabiera kształtu perfekcyjnie dopasowanego do anatomicznych cech użytkownika. To podłoże niemalże szyte na miarę, które świetnie sprawdza się u osób o największych wymaganiach, jeśli chodzi o wygodę stosowania. Jednak w pierwszej kolejności materace termoelastyczne polecane są użytkownikom ze schorzeniami kręgosłupa, również w trakcie rehabilitacji.

Materace piankowe lateksowe


Trzecim najbardziej popularnym rodzajem materacy piankowych są materace lateksowe. O wysokiej antyalergiczności i higieniczności, niezwykle wytrzymałe, służące przez długie lata. Wypełnienie charakteryzuje się dobrą wentylacją, dzięki czemu materac pozostaje świeży i czysty przez dłuższy czas. Z tego powodu jest odpowiedni dla niemowląt i małych dzieci.

Przykłady materacy piankowych:


Które materace są lepsze – sprężynowe czy piankowe?


Cóż, odpowiedź, jak zwykle w takich przypadkach, nie jest jednoznaczna. I nie może być, bo dla każdego dobre jest coś innego. I „dobre” oznacza jak najlepiej dopasowane do aktualnych potrzeb i oczekiwań. Nie jest też tak, że jeden rodzaj materacy jest droższy od drugiego - to mit. W zasadzie w każdym z tych rodzajów można znaleźć produkt stosunkowo tani i drogi, lepszy i gorszy. Materac jest jednak wyposażeniem bardzo istotnym, jako że ma bardzo duży wpływ na zdrowie i samopoczucie, dlatego jeśli tylko nie musisz, nie oszczędzaj na nim. A na pewno, jeśli borykasz się z problemami natury stawowej, mięśniowej lub alergią. Najwyższej jakości materac warto też zapewnić dziecku.

Zatwierdź komentarz

Menu
Zamknij
Koszyk
Zamknij
Powrót
Moje konto
Zamknij

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć