#Style w meblarstwie – styl minimalistyczny. Bogactwo w prostocie?

#Style w meblarstwie – styl minimalistyczny. Bogactwo w prostocie?
Cykl wpisów o stylach w meblarstwie i aranżacji wnętrz nie sposób nie zacząć od nurtu minimalistycznego. Niezwykle popularnego w ostatnich latach, docenianego przez osoby o naprawdę różnorodnych gustach i w zasadzie możliwy do osiągnięcia przez każdego – niezależnie od posiadanego metrażu i budżetu. Dziś opowiemy na czym polega styl minimalistyczny – co determinuje jego piękno oraz zaproponujemy kilka mebli, które doskonale się w ten nurt wpisują.

Styl minimalistyczny, z samego założenia, musi charakteryzować się ascetyczną, a jednocześnie funkcjonalną formą. Jego narodziny datuje się na XX wiek i umiejscawia w Japonii – Kraju Kwitnącej Wiśni. To stamtąd przywędrował prosto do polskich domów i mieszkań. Na początku do tych najbardziej luksusowych, projektowanych przez najlepszych designerów, ale z czasem do pozostałych, udowadniając, że styl minimalistyczny nie musi wiązać się z pokaźnym budżetem. Wystarczy przemyślana strategia, by stworzyć go nawet w najmniejszym i najskromniejszym mieszkaniu.

U podstaw stylu minimalistycznego leży harmonia. Osiągana przez dwa główne elementy – oświetlenie i meble. Wnętrze urządzone w stylu minimalistycznym powinno być równomiernie i dość jasno oświetlone, także przez duże okna i przeszklone drzwi tarasowe/balkonowe. I to jest dość proste do uzyskania. Jeśli jednak chodzi o meble w stylu minimalistycznym, na to potrzebujemy osobnego akapitu.

Meble w stylu minimalistycznym


Meble w stylu minimalistycznym mają być proste. Z dekoracyjnymi walorami ograniczonymi do minimum, niewieloma detalami i w geometrycznej formie. Kiedy patrzy się na tego rodzaju wyposażenie, ma się nieodparte wrażenie, że stworzono je szybko, korzystając z zaledwie kilku stolarskich urządzeń. Lekkość i prostota w takich meblach osiągana jest poprzez:

  • materiały – naturalne i dość chłodne, łatwe w codziennej pielęgnacji: kamień, szkło, chrom,
  • kolory - stonowane, z dużą przewagą jasnych barw: biel, szarość, ewentualnie jasny brąz i beż,
  • systemy modułowe mebli – bardzo funkcjonalne i łatwe w aranżacji.
Styl minimalistyczny ma zwiększać przestronność wnętrz i sprzyjać zarówno koncentracji, jak i odpoczynkowi w nurcie mindfullness. Uważany jest także za jeden z najbardziej ekologicznych. Odpowiedni dla osób lubiących prostotę i porządek – szybkie i łatwe sprzątanie; ograniczających do minimum swój dobytek i nie mających potrzeby ani kolekcjonowania, ani eksponowania do wszystkich pamiątek.

Meble w stylu minimalistycznym – gotowe przykłady


Półkotapczany


Jeden z liderów w kategorii mebli w stylu minimalistycznym. Bo łączy w sobie minimalizm estetyczny oraz dużą funkcjonalność. Za dnia złożony półkotapczan oddaje do dyspozycji wiele miejsca, a wieczorem? Wystarczy jeden gładki ruch, by rozłożyć łóżko i zapewnić sobie pole do głębokiego, zdrowego snu. Propozycja idealna dla wszystkich właścicieli kawalerek i niewielkich M2. Oto przykład – śnieżnobiały półkotapczan od Lenart.


Szafy i komody


Nawet najbardziej ekstremalni minimaliści mają jakiś dobytek i jakieś wyposażenie, które trzeba przechować. Dlatego to całkowicie normalne, że w minimalistycznych wnętrzach jest również miejsce dla szaf sypialnych i komód. Są one jednak bardzo geometryczne, proste w swojej formie i jasne – najczęściej białe lub szare. Przykład? Komoda Forte z wyraźnie zarysowanymi szufladami, z prostymi uchwytami, bez zbędnych dodatków.


Za to jeśli chodzi o szafę sypialnianą, poznaj tę – przesuwną, od Lenart. Dostępną w wersji matowej i z wysokim połyskiem (o tym, kiedy wybrać meble matowe, a kiedy z wysokim połyskiem dowiesz się z tego artykułu). Z miejscem na wszystko, od sukienek i kurtek, przez buty, po ubraniowe akcesoria. Dzięki przesuwnym drzwiom szafa zajmuje mniej miejsca. Dwie poziomo biegnące linie potęgują jej nowoczesny wygląd.


Czym byłby salon bez stolika – na kawę, na książkę, na laptopa? W stylu minimalistycznym króluje biel i prostota, dlatego jako przykład podajemy stolik okolicznościowy Forte. Z dość masywnymi nogami, które idealnie kontrastują z cienkim blatem i praktyczną półką tuż pod nim. Lekko zaokrąglone krawędzie zapobiegną „kanciastości” wnętrz; są też bezpieczne dla domowników.


Półki wiszące

Półki wiszące to dopiero funkcjonalność! Dają dodatkowe miejsce do zagospodarowania, nie „kradnąc” przy tym przestrzeni danego pomieszczenia. Idealne na kilka książek, płyt, świeczek lub roślinę, które – wbrew pozorom – nawet u ekstremalnych minimalistów są mile widziane. Oczywiście najpiękniejsze pod względem minimalizmu są te białe, jak półka wisząca Lenart, która świetnie połączy się ze wszystkimi innymi podanymi przez nas propozycjami mebli.

Zatwierdź komentarz

Menu
Zamknij
Koszyk
Zamknij
Powrót
Moje konto
Zamknij

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć